Karkonoskie Centrum Rehabilitacji
W Karkonoskim Centrum Rehabilitacji mieszczącym się przy ulicy Cieplickiej 12a/2 prężnie działają specjaliści fizjoterapii, którzy swoje doświadczenie oraz wiedzę zdobywają od wielu lat i wciąż je poszerzają, aby jak najlepiej służyć pacjentom.
Nasza specjalizacja to komercyjna ambulatoryjna rehabilitacja urazowo-ortopedyczna, neurologiczna, urologiczna oraz pulmonologiczna. W ramach Naszej działalności prowadzimy również długoterminową opiekę rehabilitacyjną domową dla pacjentów przewlekle chorych. Programujemy również rehabilitację w chorobach metabolicznych.
W Karkonoskim Centrum Rehabilitacyjnym w pracy z pacjentem wykorzystujemy zabiegi:
- Fizykoterapia
- Kinezyterapia
- Masaż leczniczy
- Terapia manualna
- Fizjoterapia urologiczna
- Drenaż limfatyczny.
Fizykoterapia, czyli fizjoterapia wykorzystująca w leczeniu wpływ energii fizycznej takiej jak na przykład: prąd elektryczny, światło, pole magnetyczne lub ultradźwięki. Ich działanie lecznicze polega na zmniejszeniu dolegliwości bólowych, obrzęków, regeneracji tkanek po urazach. Niezwykle skuteczna w takich schorzeniach jak:
- Złamania
- Skręcenia
- Zwichnięcia
- Obrzęki
- Zmiany zwyrodnieniowe stawów i towarzyszące im dolegliwości bólowe
- W leczeniu blizn
Kinezyterapia to dział fizjoterapii, którego głównym narzędziem terapeutycznym jest ruch. To poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia, zastosowane w ściśle określonej ilości i rytmie, możemy doprowadzić do: zmniejszenia dolegliwości bólowych, poprawy siły i wytrzymałości mięśni, poprawy wydolności organizmu, poprawy elastyczności oraz napięcia tkanek miękkich, zmniejszenia napięcia mięśniowego, poprawy wydolności krążeniowo-oddechowej, poprawy zakresu ruchu. Stosowana najczęściej w chorobach narządu ruchu, schorzeniach neurologicznych, kardiologii czy pulmonologii.
Masaż leczniczy to dział fizjoterapii, w którym wykorzystywana jest energia mechaniczna rąk fizjoterapeuty. Poprzez odpowiednio dobrane techniki masażu jesteśmy w stanie: zmniejszać dolegliwości bólowe, napięcie mięśniowe, poprawiać odżywienie i ukrwienie skóry, powięzi i mięśni, przeciwdziałać obrzękom.
Jego pozytywne skutki możemy zauważyć w terapii:
- Zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa
- Stanów przeciążeniowych mięśni i stawów
- Chorób neurologicznych przy niedowładach, porażeniach oraz spastyce
- Obrzęków
- Blizn
- Stanów pooperacyjnych
- Chorób reumatycznych
Terapia manualna w fizjoterapii to metoda leczenia zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego za pomocą rąk terapeuty. Skupia się na diagnozowaniu i leczeniu dysfunkcji stawów, mięśni, więzadeł i nerwów.
Terapeuta wykonuje manualne techniki, takie jak:
- mobilizacje (delikatne ruchy poprawiające zakres ruchu w stawach),
- manipulacje (szybkie, precyzyjne ruchy często z charakterystycznym „kliknięciem”),
- techniki tkanek miękkich (rozluźnianie napiętych mięśni i powięzi).
Celem jest poprawa ruchomości, zmniejszenie bólu, zwiększenie siły i przywrócenie prawidłowego funkcjonowania narządu ruchu.
Fizjoterapia urologiczna to specjalistyczna dziedzina fizjoterapii zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń w obrębie układu moczowo-płciowego, dna miednicy i funkcji pęcherza. Stosowana jest zarówno u kobiet, mężczyzn, jak i dzieci.
Fizjoterapia urologiczna polega na:
- Terapia mięśni dna miednicy (ćwiczenia wzmacniające lub rozluźniające).
- Biofeedback – trening z użyciem aparatury monitorującej pracę mięśni.
- Elektrostymulacja – wspomaga aktywację osłabionych mięśni.
- Terapia manualna – praca na strukturach miednicy, bliznach (np. po cięciu cesarskim).
- Edukacja w zakresie prawidłowych nawyków toaletowych, postawy i oddychania.
Wskazania:
- Nietrzymanie moczu (wysiłkowe, naglące, mieszane),
- częstomocz, parcia naglące, pęcherz nadreaktywny,
- bolesne miesiączki, ból przy współżyciu, obniżenie narządów miednicy,
- przygotowanie do porodu i rekonwalescencja po porodzie,
- zaburzenia erekcji, bóle miednicy u mężczyzn,
- wsparcie po operacjach urologicznych i ginekologicznych.
Fizjoterapia urologiczna jest skuteczną i nieinwazyjną metodą poprawy jakości życia pacjentów z dolegliwościami intymnymi.
Drenaż limfatyczny to specjalistyczna technika masażu, której celem jest pobudzenie krążenia limfy w organizmie. Polega na wykonywaniu delikatnych, rytmicznych i powolnych ruchów wzdłuż przebiegu naczyń limfatycznych i w kierunku węzłów chłonnych. Zabieg wspomaga usuwanie toksyn, nadmiaru wody i produktów przemiany materii. Często stosowany przy obrzękach, po operacjach, w terapii obrzęku limfatycznego.
Rehabilitacja, fizjoterapia - Jelenia Góra, Cieplice | Masaż leczniczy i relaksacyjny - poradnie specjalistyczne (pulmonolog, fizjoterapeuta) w Jeleniej Górze i Cieplicach.